Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar

Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar

Dünyaca ünlü Türk şarkıcılar kimler? Dünyada tanınmış pek çok ünlü Türk şarkıcı vardır. Örnek olarak İbrahim Tatlıses onlardan bir tanesidir.

Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar Kimlerdir?

1952 yılında Urfa’da doğan İbrahim Tatlıses, Türk oyuncu ve türkücüdür. Arabesk müzik ve pop-folk tarzında uzmanlaşmıştır. Tatlıses, şarkı söylemenin yanı sıra İbo Show’un sunuculuğunu da yapmış ve birkaç yapımda daha yer almıştır.

1970’te 18 yaşında müzik yayınlamaya başlamış olan başarılı isim 1970’ten 2021’e kadar 42 albüm çıkardı. “Kara Kız/Beni Yakma Gel Güzelim”, “Dom Dom Kursunu”, “Bebegim” ve “Sarhos” hitlerinden bazılarıdır. 2018’de Antalya Altın Portakal Film Festivali ödülünü, 2015’te Altın Palmiye Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü ve birçok Pantene Altın Kelebek Ödülü’nü almıştır. Peki, Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar kimlerdir?

Leyla Gencer

1928’de Polonezköy’de doğan Leyla Gencer, çok fazla kayıt yapmayan bir opera sopranosudur. Dünyaca ünlü Türk şarkıcılar arasında bilmek isteyeceğiniz isimlerden bir tanesidir. Başarılı isim İstanbul Konservatuarı’nda ve ardından özel olarak okuduktan sonra, 1950’de Ankara’da operaya başlamıştır. Sonraki senelerde ise çeşitli Türk devlet etkinliklerinde şarkı söylemiştir.

Kısa süre sonra, kariyerinin çoğunu geçirdiği birkaç operada sahne almak için İtalya ve Paris’e de gitmiştir. Gencer daha sonraki kariyerinde şan öğretmeni olmasına rağmen en az 40 albümde performans sergilemiştir. İstanbul’da her yıl onun adına bir şan yarışması düzenlenmektedir.

Hande Yener

Hande Yener dünyaca ünlü Türk şarkıcılar arasında olan isimlerden bir diğeridir. Kendisi 1973 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kariyerine Sezen Aksu’nun solisti olarak başlasa da pop ve dans müziğine yaptığı katkılarla tanınmaktadır.

2000 yılında ilk albümü Senden İbaret’i çıkarmış olup yıllar geçtikçe müzik tarzı gelişmiştir. Başarılı isim bugün de de popülerliğini korumaktadır.  2000-2020 yılları arasında 14 stüdyo albümü çıkaran Yener, 2016, 2018 ve 2020’de olmak üzere üç Altın Palmiye Ödülü kazanmıştır. Ayrıca dört Pantene Altın Kelebek Ödülü de almıştır.

Ajda Pekkan

Süperstar lakabıyla tanınan Ajda Pekkan, 1946 yılında İstanbul’da doğmuştur. Dünyaca ünlü Türk şarkıcılar arasında olan isimlerden bir tanesidir. Dans, pop ve Schlager türlerinde müzik yapmakla beraber müziğinde genellikle batı unsurlarını benimsemektedir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Barış Manço Şarkıları

Kariyerinin ilk yıllarında oyuncu ve şarkıcı olarak çalışan Pekkan, zamanla öncelikle şarkı söylemeye odaklanmaya karar vermiştir. 1970’lerden sonra Türkiye dışında da tanınmaya başlamıştır. Popülaritesini uzun yıllar korumuş olan başarılı isim 2013 yılında Sanat-Kültür ve İnsan Sanatçı Ödülü ve Ordre des Arts et des Lettres ödüllerini almıştır. Pekkan, kariyeri boyunca 20 albüm de çıkarmıştır.

Sertab Erener

Listedeki diğer şarkıcılar gibi Sertab Erener de 1964 yılında İstanbul’da doğdu. Orada Sezen Aksu’nun vokalisti olarak kariyerine başladı. Müzik tekniği zaman içerisinde gelişen başarılı isim ağırlıklı olarak batı ve doğu müziği unsurlarını içeren bir tarzla pop müziğe odaklanmaktadır.

2003 yılında Erener, Everyway That I Can adlı şarkısıyla Eurovision Şarkı Yarışması’nı kazanmıştır. Başarısı, Türkiye’nin yarışmayı ilk kez kazanmasına damgasını vurmuştur. Ayrıca yedi Kral TV Video Müzik Ödülü ve iki Altın Kelebek Ödülü kazanmıtır.

Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar
Dünyaca Ünlü Türk Şarkıcılar

Sezen Aksu

1954 yılında Denizli’de Fatma Sezen Yıldırım’da dünyaya gelen Sezen Aksu, öncelikle pop müzik söylemesiyle tanınır. İlk çıkışını 1975’te yaptı ve sonraki yıllarda daha fazla beğeni toplamıştır.  Aksu aynı zamanda harika bir söz yazarı olarak da ün yapmıştır ve diğer birçok Türk müzisyenle işbirliği yapmıştır.

Kariyeri boyunca 40 milyondan fazla albüm satan Aksu, Avrupa ve Amerika turnesine çıktı. Aksu, 1977-2018 yılları arasında 25 albüm ve 11 remix albüm çıkarmıştır. Ayrıca dört film ve iki müzikalde rol aldı ve iki kitap yazmıştır.

Şebnem Ferah

Şebnem Ferah, dünyaca ünlü Türk şarkıcılar arasında yer alan isimlerden bir diğeridir.  Çocukluğunda babasının türküleri çalmasıyla müzikle tanışmıştır. Akustik dersleri de almıştır. Kariyeri, bir hard rock grubu olan Volvox’un baş vokalisti olarak başlasa da rock müziğe ek olarak biraz pop çalmıştır. Grup 1994 yılına kadar performans sergilemeye devam etmiştir.

1996 yılında Ferah, büyük beğeni toplayan ilk solo albümünü çıkarmıştır. İki yıl sonra, Disney’in Küçük Deniz Kızı filminin Türkçe versiyonunda Ariel’in seslendirmesini yapmıştır.

Video kaynağı

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca İlginizi Çekebilir
Barış Manço Şarkıları
Devamını Oku

Barış Manço Şarkıları

Barış Manço şarkıları neler? Barış Manço’nun çıkardığı pek çok şarkı vardır. Bunların neler olduğu özellikle hayranları tarafından merak…
Uzun Yolda Dinlenebilecek Şarkılar
Devamını Oku

Uzun Yolda Dinlenebilecek Şarkılar

Uzun yolda dinlenebilecek şarkılar neler? İnsanlar hayatlarının farklı dönemlerinde uzun yola ya da seyahate çıkma kararları alabilmektedir. Ancak…
Sevgiliye Gönderilecek Şarkılar
Devamını Oku

Sevgiliye Gönderilecek Şarkılar

Sevgiliye Gönderilecek Şarkılar – Aşkın büyülü dünyasında sevgilimize olan duygularımızı ifade etmek için birbirinden güzel şarkılar daima en…
Düğün Girişi Müzikleri
Devamını Oku

Düğün Girişi Müzikleri

Düğün girişi müzikleri neler? Evlenecekler çiftler düğün planlaması yaparken birçok şeyi dikkatli bir şekilde planlar. Bu kapsamda değerlendirilen…