Jet Li Filmleri

Jet Li Filmleri
Jet Li Filmleri

Sahne adı Jet Li ile daha iyi tanınan Li Lianjie, 2009 yılında Singapur vatandaşlığına geçen bir yapımcı, aktör ve dövüş sanatçısıdır. 26 Nisan 1963’te Pekin’de dünyaya gelmiş olup 15 altın madalya kazanmıştır. Bunun yanı sıra Çin dövüş sanatları disiplini olan Wushu ile d yine tanınmaktadır.

Kendisinin film kariyeri incelendiği zaman, kariyeri boyunca pek çok filmde yer aldığı görülmektedir. Shaolin Temple (1982) adlı uzun metrajlı filmde oyuncu olarak giriş yapmıştır. Bununla birlikte Hollywood’daki ilk rolü ise Lethal Weapon 4’teki (1998) kötü adam olmuştur. ABD’de başrol oyuncusu olarak kendisine dünya çapında ün ve tanınma getiren ilk filmi İSE Romeo Must Die’dur.

Bunlarının yanı sıra farklı Jet Li filmleri de yine yer almaktadır. Eğer başarılı oyuncuyu seviyorsanız bunları bilmek ve izlemek önerilir.

Yasak Krallık

Jet Li filmleri arasında bulunan Yasak Krallık’ın başrollerini Jackie Chan, Jet Li, Michael Angarano, Collin Chou, Liu Yifei ve Li Bingbing paylaşmaktadır. 55 milyon ABD doları bütçesi olan yapıt 127 milyon ABD dolarının üzerinde hasılat elde etmiştir. Filmin aksiyon sahnelerinin koreografisini Yuen Woo Ping yapmıştır.

Yuen, yönetmen ve koreograf olarak Hong Kong aksiyon filmleri dünyasının en önemli figürlerinden biridir. Bu film dönemin dövüş sanatları sinemasının en büyük iki yıldızı Jackie Chan ve Jet Li’nin ilk kez bir araya gelmesidir.

Ejderhanın Öpücüğü

Ejderhanın Öpücüğü Jet Li filmleri arasında olan bir diğer yapıttır. Başrollerde Jet Li, Bridget Fonda ve Tchéky Karyo yer almaktadır. 25 milyon dolarlık bir bütçesi olup 64 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiştir. 20th Century Fox tarafından dağıtılan film, Teen Choice Ödülleri’nde Jet Li’nin oynadığı Yazın En İyi Filmi ve En Yıkıcı Dövüş kategorilerinde 2 ödüle aday gösterilmiştir.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

Ayrıca en yüksek puanı, Jet Li’nin kötü adam Wah Sing Ku olarak rol aldığı Lethal Weapon 4 (1998) adlı uzun metrajlı film de berabere kalmıştır.

Başıbozuk

Başrollerde Jet Li, Morgan Freeman, Bob Hoskins ve Kerry Condon yer alan bu filmin 45 milyon dolarlık bir bütçesi vardır. Bununla birlikte gişede 50 milyon doların üzerinde hasılat elde etmiştir. Film İskoçya’da, özellikle Glasgow’da çekilmiştir Uzun metrajlı filmin müzikleri İngiliz trip-hop grubu Massive Attack tarafından sağlanmıştır.

Savaş Lordları

Jet Li, Andy Lau, Takeshi Kaneshiro ve Xu Jinglei’nin başrolde olduğu film, Jet Li’nin filmleri arasında unutulmaması gereken eserlerden bir tanesidir. 40 milyon dolarlık bir bütçeye sahip olan bu film, gişede 43 milyon dolar hasılat kazanmıştır. 1860’larda geçen epik bir film olup özellikle, Çin’deki Qing Hanedanlığının sonundaki Taiping İsyanı sırasında ve üç kardeşin yeminli kardeşliğine odaklanmaktadır.

Jet Li Filmleri
Jet Li Filmleri

Bir Zamanlar Çin’de III

Başrollerde Jet Li, Rosamund Kwan, Max Mok Siu-Chung, Shun Lau ve John Wakefield yer alan bu yapıt, Jet Li filmleri arasında olan eserlerden bir diğeridir. Aslında bu film 6 filmlik serinin üçüncü bölümüdür.  Bu yapıtların her birini izlememişseniz izlemeniz tavsiye edilir.

Bir Zamanlar Çin’de

Oyuncular arasında Jet Li, Rosamund Kwan, Biao Yuen, Yen Shi-Kwan, Kent Cheng, Jacky Cheung, Jonathan Isgar, Mark King, Jimmy Wang Yu ve Colin George yer alan bu film, 1991 yılında vizyona giren seriye yol veren filmlerin ilkidir.

Bir Zamanlar Çin’de II

Jet Li ve Rosamund Kwan’ın başrolde olduğu film. Oyuncu kadrosu, Max Mok Siu-Chung, Xiong Xin-Xin, Yen Shi-Kwan, William Ho Ka-Kui, Zhang Tielin, Paul Fonoroff, Dion Lam Dik-On, Donnie Yen ve David Chiang Da-Wei tarafından tamamlanmıtır. 1991 yapımı uzun metrajlı filmin devamı, bu kez 1895’te Çin İmparatorluğu’nda geçmektedir.

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca İlginizi Çekebilir
Marvel İzleme Sırası
Devamını Oku

Marvel İzleme Sırası

Marvel izleme sırası nasıl? Eğer Marvel filmlerine başlamayı düşünüyorsanız, ilk olarak bunun izleme sırasının nasıl olduğunu bilmeni gerekir.…
Bilim Kurgu Filmleri
Devamını Oku

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri, bilimsel ve teknolojik kavramları kullanarak gerçeküstü veya gelecekteki olayları anlatan, genellikle fantastik ve hayal gücü…