Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası
Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

Yüzüklerin Efendisi izleme sırası nasıl? Yüzüklerin Efendisi serisi pek çok kişi tarafından hala sevilerek izlenen bir seridir. Ancak henüz ilk kez izleyecekseniz, hemen başlamadan önce hangi sıralama ile başlamanız gerektiği bilinmelidir. The Hobbit de dahil olacak şekilde bu şu şekildedir:

  • Beklenmedik Yolculuk
  • Smaug’un Çorak Toprakları
  • Beş Ordular Savaşı
  • Yüzük Kardeşliği
  • İki Kule
  • Kralın Dönüşü

Her ne kadar Yüzüklerin Efendisi izleme sırası ilk olarak Yüzük Kardeşliği ile başlatılsa da sonradan çıkan Hobbit serisinden başlamak önerilir, çünkü bu bazı karakterleri tanımanıza ve daha da önemlisi olayları daha iyi fark etmenize yardımcı olur. Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırasına göre detayları aşağıda yer almaktadır…

Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

Beklenmedik Yolculuk

“Beklenmedik Yolculuk” (An Unexpected Journey), “The Hobbit” serisinin ilk filmidir ve J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanına dayanmaktadır. Filmin konusu, Hobbit evi Beş Çayırlar’ında yaşayan Bilbo Baggins’in, büyücü Gandalf ve 13 cüce tarafından istenmeyen bir maceraya sürüklenmesini anlatır.

Yüzüklerin Efendisi izleme sırası içinde bunu ilk sıraya alırsanız Bilbo karakterini öğrenebilir, ayrıca Gimli’nin babasını, Gandalf’ı da öğrenebilirsiniz.

Smaug’un Çorak Toprakları

“Smaug’un Çorak Toprakları” (The Desolation of Smaug), “The Hobbit” serisinin ikinci filmidir ve J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film Erebor Dağı’ndaki ejderha Smaug’un hükmettiği ve cücelerin geri kazanmaya çalıştığı hazineleri anlatan macerayı sürdürmektedir.

Yüzüklerin Efendisi izleme sırası içinde bu ikinci sırada yer almaktadır. Burada 13 cüce, 1 Hobit ve 1 büyücüden meydana gelen grubun Erebor dağına girmesi ve ejderha ile yüzleşmesi anlatılır.

Beş Ordular Savaşı

“Beş Ordular Savaşı” (The Battle of the Five Armies), “The Hobbit” serisinin üçüncü ve son filmidir. J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film Erebor Dağı çevresinde gerçekleşen büyük bir savaşı ve hikayenin sona erişini anlatır.

Filmin konusu, cüce lideri Thorin Oakenshield’ın Erebor Dağı’ndaki hükümeti sürdürme çabalarını ve hazineleri koruma isteğini ele alır. Ancak bu hırslar, insanlar, elfler ve cüceler arasında büyüyen gerginliklere yol açar. Ejderha Smaug’un ölümünün ardından, dağdaki hazineye olan talep artar ve çeşitli taraflar arasında bir savaşın kıvılcımını ateşler. Bu Hobbit serisinin son filmi olup Yüzüklerin Efendisi izleme sırası içinde üçüncüdür.

İLGİNİ ÇEKEBİLİR  Marvel İzleme Sırası

Yüzük Kardeşliği

Filmin konusu, genç hobbit Frodo Baggins’in, efsanevi Yüzük’ü yok etmek üzere tehlikeli bir yolculuğa çıkmasını ele alır. Yüzük, Koyu Efendi Sauron’un eline geçtiğinde, Orta Dünya’yı karanlık bir hükümet altına alması ve insanları esaret altına alması tehlikesiyle karşı karşıyadır.

Yüzük Kardeşliği, Frodo’nun, Yüzük’ü yok etmek için Mordor’a doğru tehlikeli bir yolculuğa çıkmasını ve ona eşlik eden arkadaşlarının oluşturduğu bir grup insanın ve ırkın öyküsünü anlatır. Yüzüklerin Efendisi hangi sıra ile izlenmeli diyorsanız, dördüncü sırada bunun gelmesi önerilir. Çünkü Hobbit filminde bulunan 13 kişilik cüce grubuna buradan bazı atıflar yapılır.

Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası
Yüzüklerin Efendisi İzleme Sırası

İki Kule

“İki Kule” (The Two Towers), “Yüzüklerin Efendisi” serisinin ikinci filmidir ve J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, Yüzük Kardeşliği’nin ayrıldığı noktadan devam eder ve Orta Dünya’nın kaderini etkileyen olayları anlatır. Frodo Baggins ve sadık arkadaşı Samwise Gamgee, Yüzük’ü yok etmek üzere Mordor’a gitmektedirler. Yolda Gollum adında eski bir hobbitle karşılaşırlar. Gollum, Yüzük’ü kendisi istemektedir ve Frodo ile Sam’i izlemeye başlar.

Öte yandan Aragorn, elf Legolas ve cüce Gimli, ölümsüz orman Fangorn’a gitmektedirler. Burada onları bekleyen sürprizler vardır. Yüzüklerin Efendisi hangi sıra ile izlenmeli diyorsanız, Yüzük Kardeşliği ardından bu gelir.

Kralın Dönüşü

“Kralın Dönüşü” (The Return of the King), “Yüzüklerin Efendisi” serisinin üçüncü ve son filmidir. J.R.R. Tolkien’in aynı adlı romanından uyarlanmıştır. Film, Yüzük Kardeşliği’nin yolculuğunun sona erdiği ve Orta Dünya’nın kaderinin sonuçlandığı olayları anlatır. Frodo ve Samwise, Mordor’a doğru yolculuklarını tamamlamaya çalışmaktadır. Gollum, Frodo’nun üzerinde etkisini artırırken, Yüzük’ün gücüne karşı çıkmaya çalışır. Merry ve Pippin, Entler ve Rohanlılarla beraber savaşa katılırken, Aragorn’un ordusu da Sauron’un kuvvetlerine karşı son bir mücadeleye girer.

Orta Dünya’nın farklı bölgelerindeki karakterler, Sauron’un ordularına ve Saruman’ın güçlerine karşı savaşmaktadır. Minas Tirith’in savunması ve Gondor’un kaderi de bu hikaye hattında önemli bir rol oynar. Yüzüklerin Efendisi nasıl izlenmeli diyorsanız sıralamayı böyle oluşturarak çok daha fazla şey öğrenebilirsiniz.

Video kaynağı

0 Shares:
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ayrıca İlginizi Çekebilir
Marvel İzleme Sırası
Devamını Oku

Marvel İzleme Sırası

Marvel izleme sırası nasıl? Eğer Marvel filmlerine başlamayı düşünüyorsanız, ilk olarak bunun izleme sırasının nasıl olduğunu bilmeni gerekir.…
Jet Li Filmleri
Devamını Oku

Jet Li Filmleri

Sahne adı Jet Li ile daha iyi tanınan Li Lianjie, 2009 yılında Singapur vatandaşlığına geçen bir yapımcı, aktör…
Bilim Kurgu Filmleri
Devamını Oku

Bilim Kurgu Filmleri

Bilim kurgu filmleri, bilimsel ve teknolojik kavramları kullanarak gerçeküstü veya gelecekteki olayları anlatan, genellikle fantastik ve hayal gücü…